Mikoszewo

Mikoszewo jest uroczą wioską, położoną dwa kilometry od ujścia Przekopu Wisły do Bałtyku. Leżąc w północno-zachodniej części gminy Stegna graniczy jednocześnie ze Świbnem, które jest już wschodnim przedmieściem Gdańska. Brak w jej okolicy przemysłu pozytywnie wpływa na zachowanie równowagi ekologicznej.

Na północ od miejscowości rozciąga się ponad kilometrowy pas lasów ochronnych, które są rajem dla roślinności i schronieniem dla zwierząt, a tym samym wspaniałym miejscem wypoczynku i rekreacji. Dlatego też powstał w pobliżu rezerwat przyrody "Mewia Łacha".

Niejako pozostałością dawnego szlaku handlowego, prowadzącego do Królewca, jest oznakowany pieszy "Szlak Bursztynowy". W Mikoszewie kończy się również pieszy "Szlak Nadwiślański", rozpoczyna "Bulwar Ostatniej Mili Wisły", a przez okoliczne lasy przebiega oznakowany szlak konny.

Miłośnikom nadmorskiego wypoczynku spodoba się na pewno oddalone o 1,5 km strzeżone kąpielisko morskie lub pozostawiona wpływowi natury "dzika plaża", rozpościerająca się wzdłuż wyżej wspomnianego rezerwatu "Mewia Łacha".

W miejscowości znajduje się kościół z drewnianą dzwonnicą z 1890 roku oraz kompleks parkowy, w którym odbywają się lokalne festyny. Można skorzystać również z kilku sklepów wielobranżowych, stacji paliw, a w sezonie z bazy gastronomicznej. Szczegółowe informacje znajdują się w naszym informatorze.

O aktywności mieszkańców Mikoszewa świadczą: działająca "Liga Kobiet" i Stowarzyszenie "Aktywni Razem".

Wzdłuż wojewódzkiej drogi 501, prowadzącej do Krynicy Morskiej, można w sezonie skorzystać z przejazdu kolejką wąskotorową, kursującą między Sztutowem a Mikoszewem. Innym połączeniem komunikacyjnym (w okresie wiosenno-jesiennym), mogącym być jednocześnie atrakcją turystyczną jest przeprawa promowa przez Wisłę, która o 13 km skraca drogę do Trójmiasta.

Do Mikoszewa można dojechać samochodem, połączeniem PKS-u lub (w sezonie) gdańskim autobusem miejskim.

Pomimo tego, że Mikoszewo od lat przekształca się w miejscowość turystyczną, nastawioną na realizację potrzeb turystów, w odróżnieniu od dużych kurortów wypoczynkowych, zachowała nadmorskie walory przyrodnicze i urok polskiej wsi. Jest to idealne miejsce wypoczynku, w szczególności dla mieszkańców większych aglomeracji miejskich.

M.P.K.

Paweł Krzeszewski 2009-18

Poprawny XHTML 1.0 Strict Poprawny CSS!